Projekty gotowe domów i ich adaptacja - droga na skróty, czy prosty sposób na dom?

projekt gotowy domu i jego adaptacja
Projektów gotowych, jest na rynku coraz więcej i tak naprawdę jest coraz większa szansa, że znajdziemy dla siebie coś, co będzie dopasowane do naszych potrzeb :)
Sam gotowy projekt nie jest jednak opracowaniem, które pozwala nam na uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Potrzebujesz też adaptacji.

Z tego posta dowiesz się, jak wybrać z gotowych projektów, ten idealny dla Ciebie, a także do kogo się zgłosić w celu adaptacji projektu, co możesz zrobić, by przyspieszyć swój proces inwestycyjny.


Jak wybrać gotowy projekt domu?


Warto korzystać z wyszukiwarek gotowych projektów - nie bójmy się zawężać wyniki, wpisujmy parametry, które nas interesują - powierzchnię, ilość miejsc postojowych w garażu, kąt nachylenia dachu, czy lokalizację wejścia (np wejście od zachodu).

Nie sugerujmy się jednak kolorystyką elewacji, to możemy zmienić w zależności od własnych upodobań. Obejrzycie rozkład pomieszczeń, układ, to czy macie spiżarnię, czy master bedroom. Zastanówcie się, czy odpowiada Wam styl - zamknięta/otwarta kuchnia, to czy jesteście zadowoleni z przeszkleń lub czy znajdują się one po odpowiedniej stronie świata.
Zmiany w gotowym projekcie


Zmiany w gotowym projekcie są możliwe, ale zakres zmian jest określony przez twórcę projektu - np. "możliwość zmiany kąta nachylenia dachu w zakresie do 5°", czy "przesunięcie ścianek działowych - bez ograniczeń".

W przypadku konieczności wprowadzenia niewielkich zmian, projektant nanosi zmiany w projekcie czerwonym niezmywalnym długopisem. Zmiany wymagające obliczeń, muszą zastać sprawdzone i również zaznaczone w projekcie.

Większe zmiany, moim zdaniem, absolutnie nie są opłacalne i wtedy, gdy oczekujemy od projektu innych rozwiązań, szukajmy innego projektu. Dlaczego? Ponieważ za wprowadzanie zmian, będziemy musieli dopłacić naszemu projektantowi. Być może koszt tych zmian razem z ceną gotowego projektu, będzie większy niż cena projektu indywidualnego.


Adaptacja projektu gotowego do warunków działki


Jak wspomniałam na początku, sam gotowy projekt, to tylko książka. Żeby projekt ten mógł otrzymać pozwolenie na budowę, należy (z pomocą architekta i konstruktora) go adaptować do warunków działki. Projektant przygotuje opis adaptacji, sprawdzi rysunki oraz sporządzi plan zagospodarowania działki.


Jak kupić projekt gotowy?


Ja zawsze chętnie doradzam moim inwestorom. Wspólnie szukamy projektu, sprawdzam PRZED ZAKUPEM, czy projekt spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania, czy warunków zabudowy dla konkretnej działki. Niestety, projektu po rozpakowaniu już nie zwrócimy, więc lepiej zastanowić się i sprawdzić 4 razy, poradzić się projektanta, zamiast wpakować kasę w błoto.

budowa domu z gotowego projektuAdaptacja gotowego projektu zamiast projektu indywidualnego?


Jest to ciekawy pomysł na budowę, jeśli mamy wygodną działkę, odpowiadające nam warunki zabudowy lub zapisy w miejscowym planie zagospodarowania. Jest to idealny sposób, jeśli wiemy, czego chcemy. W mojej opinii, zdecydowanie warto wybrać gotowy projekt, jeśli znajdujemy taki, który pasuje nam w takiej formie, w jakiej jest sprzedawany.
Jest to wybór najtańszy, najszybszy i bardzo wygodny.

Projekty gotowe to świetne rozwiązanie dla zdecydowanych klientów. Jeśli wiesz, czego chcesz, z łatwością znajdujesz to, co Ci się podoba, to z wybranym projektem, prze kupnem, wybierz się do projektanta, uzgodnić wybór i czekaj na adaptację

projekt gotowy lepszy od indywidualnego
 
  

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz