Okna dachowe - wady i zalety

okna dachowe, okna połaciowe w domu jednorodzinnym na poddaszu
Okna dachowe, były moim marzeniem. Mieszkałam w domu mojej mamy, który okien dachowych nie posiadał. Było poddasze, jak najbardziej użytkowe, ale okna były tylko w szczycie.
W domu mojej mamy była też lukarna, dzięki której doświetlona była klatka schodowa.  To wszystko.

Okna dachowe, czyli spełnione marzenia


Jako nastolatka często marzyłam o tym, by mieć okna dachowe. Czy to w trakcie deszczu, czy wtedy, kiedy rzeczywiście miałam chęć przewietrzyć lub doświetlić część pokoju, w której światła dziennego było niewiele... w moim pokoju miałam jedno okno 1,5x2,1m dla pomieszczenia około 30m2 (był to szczytowy pokój na poddaszu), a pamiętacie dobrze, że bardzo lubię słoneczne pomieszczenia i że prawidłowy dobór okien w domu, to dużo krok w kierunku komfortu.

okno dachowe na poddaszu użytkowym, okno połacioweCzy okna dachowe, to rzeczywiście takie cudo?


W naszym projekcie, w początkowej wersji, znalazło się aż 8! okien dachowych :D Tak, okna dachowe na papierze, bardzo nam się podobały ;)

Na szczęście, posłuchaliśmy tych, którzy znają się na tym lepiej, i ostatecznie zostaliśmy przy 5. Może warto było jeszcze trochę nagiąć nasze "marzenia" i zostawić 3, ale o tym za chwilę.

Okna dachowe, to świetne rozwiązanie, jeśli w konkretnym pomieszczeniu mamy jedynie skosy. Jeśli nie chcemy wykonywać lukarn i potrzebujemy światła dziennego, to okna dachowe, są bardzo dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że okna dachowe będą kosztować więcej, niż równie duże okna standardowe. Zatem w przypadku dostępu do ściany szczytowej - warto ją wykorzystać na doświetlenie pomieszczenia oknami standardowymi. Dlaczego?

okna dachowe, okna połaciowe w domu jednorodzinnym na poddaszuKoszty okien dachowych


To oczywiście ciągle się zmienia. Najważniejsze jest to, że okna połaciowe, o takich samych parametrach, jak te, które montujemy w ścianach, będą dużo droższe. W przypadku okien tańszych, musimy liczyć się z większym przenikaniem ciepła. A działa to we dwie strony... Zimą chłodzi, latem grzeje...

okno dachowe na poddaszu użytkowym, okno połacioweOkna dachowe a ciepło w pomieszczeniach poddasza użytkowego


Kiedy wykonujemy otwór w dachu, to z 20cm ocieplenia, warstwy dachówki i wszelkich innych folii (które zazwyczaj znajdują się na dachu), zostaje nam tylko okno. Nie ma możliwości, żeby te okna nie wpływały na ciepło w pomieszczeniu.

Poza tym, teraz już wiem z doświadczenia, że połacie dachowe są dłużej nasłonecznione niż ściany domu, zatem nie jest tak, że połać wschodnia jest nasłoneczniona tylko rano. Jeszcze wczesnym południem promienie słoneczne wbijają przez nasze okna, nagrzewając nasze pomieszczenia na poddaszu - zimą - super (nagrzewamy sobie pomieszczenia), latem - nie koniecznie ;)

okno dachowe na poddaszu użytkowym, okno połaciowe


Oczywiście, podczas zimowych nocy również możemy zauważyć, że przy samych oknach jest nieco chłodniej, co akurat nam mocno nie przeszkadza ;)


Wygoda okien dachowych


Czy okna dachowe są wygodne? My mamy okna dachowe dość nisko, dzięki temu mogę je umyć bez drabiny i otwierać, stojąc na podłodze ;) Ale wiecie, że musiałam o to walczyć z dekarzem. Tłumaczył mi, że tak się nie robi i jak to będzie, że ona dachowe na 100-110cm :o  pilnujmy więc poziomu tych okien, a dadzą nam rzeczywiście wygodne używanie i mycie. Miałam do czynienia z oknami w pomieszczeniu z podniesionym sufitem, które były na takim poziomie, że nawet otwieranie wymagało "kija od szczotki", co było dość uciążliwe użytkowo...

Pamiętajmy jednak, że okna dachowe na tym poziomie (jak u nas), po otwarciu, czyhają na nasze głowy 😂 naprawdę trzeba pilnować, by się nie uderzyć.

Poza wszystkim, okna dachowe dość ciężko zabezpieczyć przed owadami, czy ptakami, a akcesoria do zacieniania czy moskitiery są stosunkowo drogie.

okno dachowe na poddaszu użytkowym, okno połacioweOkna dachowe a hałas


Na pewno jest głośniej w pomieszczeniach z oknami, niż bez, aczkolwiek dla nas, na wsi, jest to praktycznie niezauważalne. Oczywiście, zauważamy to, że mamy okna, gdy pada deszcz, ale krople na szybie i tak są przyjemniejsze niż te na blachodachówce, którą miałam na dachu w domu rodzinnym.


Okna dachowe w domu - podsumowanie


Okna dachowe to nie jest złe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to rozwiązanie idealne i posiada wady - całkiem sporo wad ;)

Pamiętajmy o tym, że warto wybrać najcieplejsze z okien, na jakie nas stać i pilnować wykonawców, by zamontowali je zgodnie z zaleceniami producenta i naszymi potrzebami, a wtedy będą nas cieszyć piękne widoki nieba o poranku, a nie irytować niedogodności mycia okien dachowych.


okno dachowe na poddaszu użytkowym, okno połaciowe z roletą

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Publikowanie komentarza