Kąt nachylenia dachu - jaki wybrać?

jak dobrać kąt nachylenia dachu w domu jednorodzinnym
Kąt nachylenia dachu jest zależny od kilku czynników - wymagań urbanistycznych (zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy), wykorzystania poddasza, ilości kondygnacji czy kwestii estetycznych.


Dlaczego narzucają nam kąt nachylenia dachu?


W zapisach ustaw czy warunkach zabudowy, zazwyczaj znajduje się zapis o kącie nachylenia dachu. Często są to jakieś widełki, żeby można odpowiednio dopasować kąt do bryły. Te ograniczenia wynikają z zasad przyjętych przez architekta urbanistę. Dzięki temu, nie ma kompletnego misz masz na ulicach. 
Choć często jest tak, że niektóre zapisy mogą być dla nas irytujące, ja wierzę, że jednak te ograniczenia - podobnie jak % zabudowy i wysokość budynku, są potrzebne.

Poddasze użytkowe czy pełne piętro?


Często kąt nachylenia dachu będzie zdeterminowany przez to, w jaki sposób będziemy korzystać z naszego piętra i tego, czy w ogóle je planujemy.

Bardzo wysoki dach, o dużym kącie nachylenia, będzie nieekonomicznym rozwiązaniem przy domach parterowych czy piętrowych z pełnym piętrem. W takim przypadku lepiej sprawdzą się dachy o mniejszym kącie nachylenia. 

Kiedy jednak mamy chęć wykorzystać poddasze, jako poddasze użytkowe, warto pomyśleć o większym kącie nachylenia. Dlaczego? Ponieważ wtedy po prostu wykorzystamy więcej z naszego poddasza. Właściwie, jeśli zastosujemy metrową ścianę kolankową, to przy kącie nachylenia dachu 45°, 90cm od tej ścianki, będziemy mieć wysokość 190cm, gdzie większość osób może już z tego miejsca korzystać. Dla porównania, przy kącie nachylenia dachu 30°, tą samą wysokość pomieszczenia, możemy osiągnąć w odległości około 155cm od ściany kolanowej - jest różnica?

kąt nachylenia dachu dom szeregowyEstetyka domu


To w sumie ostatnia, aczkolwiek nie najmniej ważna kwestia. Nie każda bryła będzie dobrze wyglądać z każdym dachem, dlatego warto często zdać się tu na doświadczenie projektanta, który podpowie nam, w którym kierunku warto się skłaniać.

Oczywiście też "o gustach się nie dyskutuje", więc jeśli coś Wam się podoba i jest dopuszczalne w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania terenu - wybierzcie projekt, który będzie miał wygląd spójny z Waszym smakiem :)


Kąt nachylenia dachu naprawdę jest istotnym wyborem - dzięki niemu możemy znacznie zmienić charakter naszego domu albo uczynić go niesamowicie niewygodnym. Warto dobrać go tak, żeby jak najwięcej skorzystać z poddasza, ale żeby cała bryła domu, wyglądała spójnie.
kąt nachlenia dachu 42 stopnie dom szkieletowy

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz