Duże okna w domu - gdzie, kiedy i dlaczego? Zyski i straty ciepła

duże okna w nowoczesnym domu - okna od południa
Duże okna mogą być zmorą lub dobrodziejstwem. Dlaczego?
Kiedy stajemy przed wyborem projektu, interesuje nas zazwyczaj rozkład pomieszczeń, ilość pokoi, czy to, żeby znaleźć miejsce na spiżarnię, ale rozmieszczenie okien, typ przeszkleń i ich rozmiar to szalenie ważny element projektowania naszych domów.

Duże okna w domu - dlaczego?


Przede wszystkim, wybieramy duże okna dlatego, że lubimy swój widok przez okno. To dzięki nim, mamy kontakt z naturalnym światłem, który jest przecież szalenie ważny, dla naszego samopoczucia, dla życia (choć odrobinę) w zgodzie z naturą, porą roku, dnia...

Światło jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Ważnym, choć teoretycznie go nie zauważamy. Zauważamy dopiero jego brak... Pamiętam, kiedy wynajmowaliśmy mieszkanie w kamienicy. Mieszkanie miało nawet dość duże okna, ale od północno-wschodniej strony :/ w dodatku solidnie zasłonięte przydrożnym drzewem... W tym mieszkaniu światła dziennego nie było praktycznie wcale. Osobiście, ciężko byłoby mi długo mieszkać w takich warunkach...

Potem mieszkaliśmy w mieszkaniu w bloku z jedynymi oknami wystawionymi na zachód - szaleństwo w drugą stronę :D ale jednak, dzięki tym doświadczeniom, wiedzieliśmy już, w czym rzecz i na co zwrócimy uwagę, budując własny dom.

duże okna i nowoczesne wnętrzeDuże okna a strony świata


Duże okna są naszymi sprzymierzeńcami, jeśli lubimy jasne pomieszczenia, jednak musimy umieścić je po odpowiedniej stronie świata.

Duże okno na południowej ścianie domu będzie generowało duże zyski ciepła, dzięki nasłonecznieniu. Podobnie okna na południowym wschodzie i zachodzie. Duże przeszklenia od wschodu i zachodu, to mniejsze zyski ciepła, ale nadal jakieś zyski ;)

W domu ze zdjęć, duże przeszklenia w całej strefie dziennej od południa - świetna opcja energetyczna i oświetleniowa :)

duże okna zyski ciepła na południu


Północna strona domu to strona ciemna. Ja zawsze sugeruję, by całkowicie zrezygnować z okien na północy lub ograniczyć je do niezbędnego minimum, jak niewielkie okienka w łazienkach czy spiżarni.


Zyski ciepła od słońca


Bardzo dobrze je zauważyć już po wybudowaniu domu.

W moim domu, salon z kuchnią ma duże okna od strony wschodniej i południowej. Dodatkowo mamy też okno na zachodniej ścianie w kuchni.
Cała część dzienna jest bardzo jasna i ciepła, a piec, nawet zimą w słoneczne dni nie musi dogrzewać. (Nad grzaniem czuwa sterownik z regulatorem)

Zawsze mówię o tym "efekt szklarni". Przecież właśnie dzięki dużym przeszkleniom możemy cieszyć się warzywami i owocami poza sezonem. Możemy też uprawiać tropikalne rośliny w naszym klimacie ;)
Wykorzystując duże przeszklenia możemy więc wiele zaoszczędzić na ogrzewaniu.

przeszklony wykusz na poddaszu, lukarnaUstawienie domu względem stron świata - projekt indywidualny czy projekt gotowy?


Niezależnie od tego, jaki projekt wybierzemy, pamiętajmy o tym, że to od nas zależy, w jaki sposób rozmieścimy pomieszczenia w domu.

Przeglądając projekty gotowe, zastanówmy się, w jaki sposób będą rozmieszczone pomieszczenia. Gdzie będzie słońce w ciągu dnia, jak to się ma do tego, czego oczekujemy.

przytulne wnętrze i duże okna


Podobnie z projektem indywidualnym - to szalenie ważne, by powiedzieć o swoich oczekiwaniach i ich bronić. Nie dajmy sobie wmówić, że "tak musi być", skoro czujemy, że to jest nie tak, jak sami byśmy chcieli. Niestety, spotkałam się z architektami, sugerującymi duże okna od północy, tylko po  to, by "elewacja wyglądała ładnie". Pamiętajmy o tym, że budujecie dom dla siebie, do mieszkania. Wasz dom, ma Wam służyć najlepiej jak to możliwe :)


Duże okna to piękna sprawa, ale szalenie ważne jest jej przemyślenie. Uwielbiam to, że mam chłodną wieczorem, wschodnią sypialnię, jasny w dzień salon i garaż od północnej strony domu, bez okien z tamtej strony, oczywiście ;)

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz