Przygotowanie działki do rozpoczęcia budowy - 5 punktów ode mnie

przenośna toaleta, tablica informacyjna i wykopy - co zrobić przed budową
Co musimy przygotować zanim rozpoczniemy prace budowlane? O czym trzeba pamiętać, co przygotować, jakie zakupy poczynić?Rozpoczynając budowę, najczęściej cieszymy się z tego, że nareszcie zakończyliśmy etap zbierania dokumentów, uzyskiwania pozwolenia na budowę itp. Pamiętajmy, że te wszystkie dokumenty czemuś służą, sami moglibyśmy przeoczyć coś istotnego ;)

Do samej budowy też musimy się przygotować. Musimy jednak przygotować się do rozpoczęcia prac budowlanych tak, by budowa była bezpieczna i tak, byśmy mogli być o nią spokojni.


Ogrodzenie działki budowlanej


Zgodnie z prawem, teren budowy powinien być ogrodzony. To do nas należy ten obowiązek i to my musimy dbać o to, by nikt nieproszony nie zrobił sobie krzywdy na naszej działce, a potem w już rozpoczętej budowie.

Nie musi to być ogrodzenie docelowe, możemy wykorzystać popularne siatki leśne, co będzie dla potencjalnego "odwiedzającego" sygnałem, że na danym terenie nie ma już przestrzeni dla wszystkich, ale jest to teren prywatny.

budowa domu - przygotowanie do budowy, koparka, toaleta i bus z narzędziamiTablica informacyjna budowy


Do zakupu w każdym sklepie remontowo budowlanym.

Na tablicy informacyjnej, należy uzupełnić dane inwestycji, inwestorów oraz kierownika budowy i kierownika robót. Tablica, to nasza wizytówka i jest konieczne, aby była widoczna przez cały czas trwania budowy.

wykopy pod płytę fundamentową oraz wyposażenie budowy - ogrodzenie, toi toi i tablica informacyjna budowyKoszenie działki przed budową domu


W zależności od terenu, jakim dysponujemy, warto jest teren za wczasu oczyścić - wykarczowanie krzewów, usunięcie drzew, które mają utrudniać budowę czy wykoszenie wysokich traw - warto o tym pomyśleć, aby naszej ekipie pracowało się lepiej.

Możemy też umówić się z ekipą, że to do nich będzie należeć ten obowiązek, ale warto to przedyskutować.


WC i śmieci - jak się przygotować do budowy


Przy każdej budowie ilość odpadów i innych śmieci jest ogromna. Warto pomyśleć na początku nad miejscem składowania odpadów, a w gminie dowiedzieć się, w jaki sposób na Waszym terenie, będą takie odpady odbierane. Kiedy i jaki kontener do wywozu odpadów zamówić, uzgodnij z wykonawcą.
Warto też rozważyć selekcję odpadów i te recyklingowe odkładać do specjalnych pojemników.

Pomyśl też o pracownikach. Przenośne toalety, to teraz powszechne rozwiązanie na budowach. W naszym przypadku, kilka lat temu, był to koszt około 300zł miesięcznie. Pracownicy, to też ludzie, nie można oczekiwać od nich załatwiania swoich potrzeb pod drzewkiem.

wykopy rozpoczynające budowę oraz wyposażenie budowy - ogrodzenie, toi toi i tablica informacyjna budowy

Pamiętajcie też, żeby zdecydować, co zrobicie z wydobytą ziemią. Humus zazwyczaj jest wykorzystany na rozplanowanie po działce, ale grunt (u nas glina) warto gdzieś wywieźć. W naszym przypadku, jedni z sąsiadów potrzebowali masy gruntu i po prostu załadowaliśmy im na przyczepy.

Rozplanowanie miejsca na działce jest bardzo istotne. Gdzie zostanie odłożona ziemia, gdzie odłożymy materiały budowlane, którędy wjedzie betoniarka? To szczególnie istotne przy małej działce. W końcu - chcemy mieć nadal dobre stosunki z sąsiadami ;)


Geodeta - pierwszy wpis w dzienniku budowy


To pierwsza osoba, pracująca na przygotowanej działce. Geodeta wykonał już mapę do celów projektowych, potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę, a teraz, na podstawie Planu Zagospodarowania Terenu z projektu, wytyczy osie domu i ustawi go na działce.

To bardzo ważny etap budowy. Geodeta wykonuje pierwszy wpis w dzienniku budowy. Znam historie domów wytyczonych na działce obok czy niezgodności projektu z rzeczywistością. Warto, by Geodeta się postarał :)

przygotowanie do wylewania płyty fundamentowej pod dom szkieletowy

Geodeta zazwyczaj pobiera opłatę "od osi" i korzystniej jest, aby obsługiwał nas ten sam geodeta, który wykonywał mapę - ustalaj cenę za obie usługi jednocześnie ;)


Budowa własnego domu to ciężka praca, ale i niepowtarzalna przygoda. Warto się do niej przygotować, aby w trakcie jej trwania, jak najmniej rzeczy nas zaskoczyło :) A dom będzie się spokojnie piął w górę :)

prefabrykowany szkielet drewniany - przygotowanie do budowy

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz