Projekt domu dwulokalowego, domek z senioratką. Parterowy czy piętrowy?

Dom dwulokalowy. Czy to rozwiązanie warte rozważenia? Piętrowy, parterowy? A może w układzie kombinowanym?

Część z nas chętnie wybiera samodzielny dom, część z różnych powodów, wybierze dom "na spółę" lub taki, by część podnajmować. Może też chcemy mieć do dyspozycji oddzielne mieszkanie, drugi lokal na cele firmy, dla dziecka lub dla rodziców? Potocznie, taki (zazwyczaj mniejszy) drugi lokal w domu, nazywa się senioratką.


Dom dwulokalowy


Jest to nadal budynek mieszkalny jednorodzinny, zgodnie z Prawem Budowlanym (w art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud.) można mieć maksimum dwa lokale w takim budynku. Jest to ważne z punktu widzenia prawa budowlanego i określa zgodność z planem zagospodarowania terenu. Jeśli chcielibyśmy mieć więcej lokali, to nasz budynek musi również spełniać inne warunki związane np z ochroną przeciwpożarową. Drugi lokal nie musi być mieszkalny. Jeśli będzie to lokal użytkowy, nie może przekraczać 30% powierzchni całkowitej budynku.

Dobrze jest to przewidzieć już na etapie projektu i do urzędu zgłaszać budowę (lub wnioskować o pozwolenie na budowę) domu jednorodzinnego dwulokalowego, aby uniknąć formalności związanych ze zmianą użytkowania czy jakimiś innymi samowolkami.


Po co dom dwulokalowy?


Jak wspomniałam na początku, jest to ciekawa opcja dla osób opiekującymi się rodzicami. Wtedy seniorzy mają swoje mieszkanie, wygodną i swobodną przestrzeń, a Młodsi lokatorzy mają rodziców pod ręką ;)

Można też pomyśleć na wynajmem dodatkowego lokalu studentom, może ktoś potrzebuje pomocy domowej, która mogłaby tam zamieszkać?

Jeśli ktoś ma "prawie dorosłe" dzieci, też warto rozważyć opcję oddzielnego lokalu.


Dom dwulokalowy - piętrowy czy parterowy?


W zależności od potrzeb, możemy wybrać lokale na różnych poziomach lub takie na jednym poziomie. W obrębie jednego budynku można dowolnie wydzielić lokale. Warto jednak dobrze to przemyśleć, by uniknąć np podwójnego kosztu schodów.


Przykłady domów dwulokalowych z opisem

Dom dwolokalowy piętrowy

Dom dwulokalowy - projekt indywidualny domu z poddaszem użytkowym i senioratką na parterzeTo projekt, który wykonywałam 2 lata temu. Celem inwestorów było stworzenie wygodnego domu dla całej rodziny. Młode małżeństwo, rodzina rozwojowa, która chciała mieć rodziców nie daleko ;)

Mając jednak na uwadze koszty oraz wygodę starszych rodziców, mniejszy lokal znajdował się na parterze (bez wejścia na poddasze), a "młodzi" użytkowali część dzienną na parterze, natomiast całe poddasze miało być wykorzystane na sypialnie, pokoje dzieci, garderoby...Bardzo spodobał mi się ten układ, choć było trudno dostosować go do stron świata na tej konkretnej działce. Działka była wąska, więc inwestorzy uzyskali warunki zabudowy, które pozwalały na usytuowanie w odległości 1,5m od granicy, stąd całkowity brak okien od północnej strony. Proponowane wejście - strona wschodnia. Natomiast użytkownicy obu lokali mogli wspólnie użytkować korzystać z dużego tarasu po zachodniej stronie.


Dom dwulokalowy - oddzielne lokale na pietrach


Przykładowy projekt domu dwulokalowego piętrowego - KLIK

dom dwulokalowy z poddaszem użytkowym


W tym przypadku rozdzielenie lokali następuje w przedsionku, po wejściu do domu. Jeden lokal znajduje się na poddaszu użytkowym, drugi na parterze. Rozmiary lokali (po podłodze) są porównywalne, jednak na poddaszu będzie mniejsza powierzchnia użytkowa.

Domek idealny do wyboru przy wejściu od zachodniej strony, wtedy garaż znajduje się na północy i nie zaciemnia reszty domu. Część dzielna znajduje się wtedy od słonecznej strony i w ciągu dnia domownicy mogą się cieszyć jasnymi pomieszczeniami.

Dwa oddzielne lokale, dwa oddzielne mieszkania, które jednak spójnie mogą funkcjonować razem, a komunikacja między jednym a drugim lokalem, jest możliwa bez wychodzenia poza budynek.


Dom dwulokalowy parterowy


Przykładowy projekt domu dwulokalowego parterowego - KLIK

dom dwulokalowy parterowy, z senioratką


Ten parterowy domek posiada dwa lokale, jednak jeden z nich jest znacznie mniejszy. Jest to właściwie studio / kawalerka. Ciekawy układ z wykorzystaniem jednego pomieszczenia jako ciemnej kotłowni w środku budynku. Może to być wspólna kotłownia dla obu lokali.

Podobnie jak w poprzednim projekcie, jest tu możliwa komunikacja między lokalami bez opuszczania budynku. Bardzo ciekawe rozwiązanie dla kogoś, kto chciałby mieć przy domu biuro lub jakiś lokal użytkowy. 

Proponowałabym, aby ustawić ten dom tak, by wejście było od południowej strony. Od północnej strony mamy wtedy niewielkie okno łazienkowe, więc unikniemy strat ciepła, z powodu okien od północnej strony. Domek posiada dwa tarasy, po jednym dla każdego z lokali.

Ten dom dwulokalowy, to projekt dla osób, które szukają przyjemnej przestrzeni niewielkim kosztem - mała powierzchnia będzie wystarczająca dla starszej osoby lub studentów. Można też takie rozwiązanie wykorzystać, jako biuro przy domku.


Dom dwulokalowy, to interedujące rozwiązanie, zdecydowanie warte rozważenia. Drugi lokal można wykorzystać w wieloraki sposób, szczególnie w przypadku rodzin wielopokoleniowych. W domu dwulokalowym możemy zdecydować się na równorzędne przestrzenie lub stworzyć lokal o mniejszej powierzchni, który może być wypoczynkowym mieszkaniem dla rodziców lub stałym mieszkaniem. Możemy również rozważyć wynajem lub też zagodpodarowanie lokalu jako biura czy innego pomieszczenia usługowego.

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz