Odbiór domu od dewelopera - co sprawdzić, czego dopilnować, na co zwrócić uwagę?

odbiór domu od dewelopera, szeregowiec od dewelopera
Dom od dewelopera to idealne rozwiązanie, jeśli brakuje Ci czasu i chęci, do samodzielnej budowy. Wybierając dom od dewelopera, kupujemy gotowy produkt - dom, mieszkanie, czy dom w zabudowie szeregowej.

Dom od dewelopera, to rozwiązanie wygodne, Piszę o tym w poście na moim pierwszym blogu ;)  Jaki DOM wybrać? Budować, remontować, czy wybrać gotowy dom od dewelopera?

Jednak, i dewelopera warto sprawdzać i dopilnować. Szczególnie, gdy mamy jeszcze wpływ na to, w jaki sposób budowany jest nasz dom. Po to, by potem przy odbiorze domu od dewelopera nie wypłynęły kwiatki, których nie da się naprawić. Lub co gorsza, coś, co wyjdzie po kilku latach użytkowania...Dom od dewelopera - wybudowany zgodnie ze sztuką


Tu niestety często bywa różnie, jak z resztą w każdej dziedzinie... Deweloper chce zarobić. Chce zrobić szybko, nie płacić zbyt wiele ekipom, nie tracić czasu... Trudno się dziwić, ale warto, żeby pewne standardy były zachowane. Oczywiście, są deweloperzy, którym warto zaufać, ale zawsze trzeba mieć odrobinę refleksji i... sprawdzać.

Mamy do tego prawo, by wymagać od sprzedawcy produktu (domu) w pełni wartościowego, więc korzystajmy ze swoich praw!

Pamiętajmy, że powinna być zachowana odpowiednia kolejność wykonywania robót budowlanych. Że każdy dom, szczególnie ten murowany, wykonany w technologii tradycyjnej, musi swoje odstać, kable powinny być położone w peszlu, na odpowiedniej głębokości pod tynkiem. Tynki wewnętrzne na mokro, powinny być położone przed zabezpieczeniem (ociepleniem) domu z zewnątrz, a posadzki pod ogrzewanie podłogowe, powinny być odpowiednio pielęgnowane po wylaniu.

Warto, na prawdę warto, zatrudnić inżyniera budowy/nadzór inwestorski, który zatroszczy się o nasz interes w tym temacie, nie tylko do stargowania ceny przy odbiorze budynku.

dom od dewelopera jak odebrać, szeregowa zabudowa

dom w zabudowie szeregowej, ocieplenie, dom od deweloperaUstalanie warunków z deweloperem - Zapytaj o instalacje


Instalacje mamy pod tynkami. Bardzo kosztownym byłoby generalnie remontować, dopiero co oddany do użytkowania dom, dlatego warto takie rzeczy przemyśleć odpowiednio wcześnie.

dom w zabudowie szeregowej, ocieplenie, dom od dewelopera. Odpowiednia ilość kabli, żył, grubość przewodów - to się przyda, zróbmy to nawet na zapas ;) Pamiętajmy o sile przy piekarniku i płycie grzewczej. Pamiętajmy o dodatkowym oświetleniu, jak lampy nad stołem, kinkiety czy oświetlenie przy lustrze. Warto też umieścić kilka nadprogramowych kontaktów, bo nasze plany mogą wyjść nieco inaczej, niż rzeczywistość ;)
Ponadto, zawsze rozważmy lepszą opcję. odpowiednia ilość żył w kablu, pozwoli nam np na wykorzystywanie wentylatora z higrometrem lub innym czujnikiem.

budowa domu od dewelopera, kiedy kupić

Instalacje wod-kan też przemyślmy. To na etapie budowania musimy wiedzieć, gdzie będzie stał prysznic, a gdzie toaleta. Wtedy też najlepiej montować urządzenia podtynkowe. Ponadto sprawdźmy (najlepiej jeszcze przed podpisaniem umowy), jakie są warunki przyłączenia do sieci. Pomimo tego, że ścieki kosztują więcej niż woda, to szambo kosztuje dużo więcej, więc jeśli wybierzemy dom, gdzie nie ma kanalizacji sanitarnej sieciowej, obsługa naszego domu, będzie znacznie droższa.

Instalacje CO i CWU. Bardzo ważne i znów - jest to coś do przemyślenia szybko. Nie wiem dlaczego (naprawdę nie wiem), deweloperzy ukochali sobie dwufunkcyjne piece. Nie rozumiem tego, bo są to piece, przez które trzeba za każdym razem czekać na ciepłą wodę... Choć teoretycznie w piecach nowej generacji jest to niezauważalne, nie potrafię zapomnieć o marznięciu pod prysznicem...
My zostaliśmy skutecznie przekonani do wyboru pieca jednofunkcyjnego (wygodniejszy) kondensacyjnego (zużywającego mniej paliwa) z zamkniętą komorą spalania (bezpieczniejszy), razem z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Przeanalizuj, jakie rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie i omów sprawę z wykonawcą.


Stan deweloperski - czyli co?


Nie jest prawnie uregulowane, czym jest stan deweloperski i sprzedawcy mogą go różnie interpretować, dlatego - dopytajmy. Czy ściany będą otynkowane, zagruntowane, czy pomalowane na biało. Doprecyzujmy instalacje, jakość materiałów, biały montaż?

dom od dewelopera, na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze, to wszystko mieć na papierze i wszystko czytać, ze zrozumieniem :) Nie kusić się tańszą ceną, jeśli w cenie nie ma uwzględnionych prac zewnętrznych (np ogrodzenia i tarasów czy podjazdów), to w późniejszym czasie robią sią naprawdę spore koszty.


Kupuję od dewelopera - wymagam


Nie tylko po to, by potargować się przy odbiorze, ale po to, by było nam wygodnie mieszkać. By za 5 lat nie mieć problemu z zawilgoconymi ścianami. Sprawdzajmy atesty materiałów i ich jakość, bo mamy do tego prawo. Nie dajmy się zbywać ani olewać. To bardzo ważne, by znać swoje prawa i odpowiednio zapisywać warunki.

Tu naprawdę dobrą opcją jest wybrać budynek jeszcze na etapie budowy. Tak, żeby móc egzekwować poprawki jeszcze przed zakończeniem budowy.

Kupując dom od dewelopera, mamy komfort, że wiele rzeczy zostanie zrobione za nas. Nie musimy biegać po urzędach, czy użerać się z pozwoleniami. Jednak pamiętajmy, że deweloper jest przedsiębiorcą, a nie filantropem. Sprawdzajmy, kontrolujmy, nie dajmy się zrobić w bambuko.

 dom od dewelopera, budowany od podstaw, jak odebrać

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz