Budowa naszego domu szkieletowego - samodzielna budowa kanadyjki?

szkielet domu drewnianego kanadyjskiego prefabrykowany domtaniej
Budowa domu szkieletowego wygląda nieco inaczej niż typowa budowa domu, do jakiej przywykliśmy... Szczególnie szybko wszystko dzieje się, gdy szkielet jest prefabrykowany. Nie ma lat budowy, nie ma betoniarki pracującej godzinami i tygodniami... Nie ma góry piachu, kucia czy ciężkiego sprzętu.
Jest drewno, jest sucha zabudowa, wełna. Jest też wiele mankamentów i szczegółów, na które warto zwrócić uwagę i których trzeba dopilnować, dlatego warto wybrać zaufanego wykonawcę domów szkieletowych i mieć dobrego kierownika budowy, znającego się na tej dziedzinie budownictwa.

W tym poście, opowiem Wam o naszej osobistej budowie, która działa się w 2012r.

szkielet domu drewnianego kanadyjskiego prefabrykowany domtaniejBudowa domu szkieletowego samemu?


W mojej opinii, samodzielna budowa domu szkieletowego, jest ciężka, głównie, z tego powodu, że bardzo łatwo przeoczyć oczywiste rzeczy. Budowa domu szkieletowego różni się nieco od tradycyjnej budowy domu, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni.

Bardzo ważnym jest odpowiedni dobór drewna. Sprawdzajmy klasy wytrzymałości drewna w projekcie, z tą potwierdzoną przez tartak. Drewno powinno mieć odpowiednią, założoną w projekcie wilgotność i wytrzymałość. Aby drewno było zdrowe i bezpieczne przez długi czas, powinniśmy wybrać drewno czterostronnie strugane i sfazowane. Wtedy mamy lepsze zabezpieczenie przed ogniem, bo eliminujemy z drewna te "kłaczki", które to najszybciej zajęłyby się ogniem. Powinno ono też być zabezpieczone przed insektami.

transport szkieletu domu drewnianego prefabrykowanego

dom szkieletowy drewniany, kanadyjski, montaż ścian


Kolejnym problemem, jaki możemy spotkać, to połączenia elementów. W budownictwie szkieletowym, bardzo ważną jest jakość połączeń i ich sztywność oraz pozostałe parametry. Jeśli planujesz budować samodzielnie dom szkieletowy - warto się w tym temacie poduczyć i określić to razem z projektantem, który wykonywał obliczenia. Nasz dom był przygotowany w fabryce i zastosowane zostały połączenia na płytki kolczaste, które były przymocowane przemysłowymi prasami. Ściany szkieletowe oraz wiązary dachowe, przyjechały ciężarówką i zostały przez ekipę zamontowane na miejscu.

montaż domu szkieletowego drewnianego
Budowa domu szkieletowego systemem gospodarczym - czy to możliwe?


Oczywiście, można się skusić na takie rozwiązanie. Jeśli mamy ograniczony budżet, warto pomyśleć nad wykonaniem domu szkieletowego systemem gospodarczym. Ja wybrałam taki sposób i mogę go polecić.

Mieliśmy wykonawcę generalnego, któremu zleciliśmy postawienie szkieletu, montaż okien i wykonanie domu z zewnątrz. Potem poprosiliśmy go też o pomoc w czasie tynkowania.

Sami kombinowaliśmy w środku. Znaleźliśmy pomocnego elektryka, hydraulika, a mój mąż przygotował instalację internetową oraz telewizyjną. Wspólnie ociepliliśmy dom wewnątrz konstrukcji, a razem z Bratem udało się dokończyć budowę.

Wykończenie domu też zrobiliśmy samodzielnie.

prace wewnątrz domu szkieletowego - ocieplenie wełną w szkielecie


Dom szkieletowy - wygodna budowa


Z perspektywy czasu, system jaki wybraliśmy wydaje mi się bardzo wygodny. Strona konstrukcyjna i cały szkielet pozostał po stronie zawodowców, podobnie jak wszelkie zewnętrzne mankamenty, jak rozwiązanie paroizolacji czy montaż stolarki okiennej w domu szkieletowym.

wiatroizolacja i ocieplenie styropianem ryflowanym domu drewnanego szkieletowego


Udało nam się jednak zaoszczędzić, przygotowując dom wewnątrz przez stan deweloperski do stanu pod klucz.


Ja, pomimo zmęczenia, uważam, że sama budowa była dla mnie jedną z przygód życia :) Było ciężko, ale nie strasznie. Były momenty stresujące, ale udało się przekroczyć budżet tylko o 10%.

budowa domu szkieletowego - otynkowany z zewnątrz

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz