Dom prefabrykowany

budowa domu prefabrykowanego drewnianego
Domy prefabrykowane to bardzo ciekawe rozwiązanie technologiczne. Część osób na pewno doceni szereg zalet tej technologii. Czym są tak naprawdę domy prefabrykowane i o co w tym wszystkim chodzi?

Kiedy dawno temu, zobaczyłam na jakimś programie naukowym publikację o domach prefabrykowanych, które przyjeżdżały w gotowych elementach na działkę, było to dla mnie takie trochę science fiction. Pamiętam te amerykańskie programy, w których dom powstawał zaledwie kilka dni...
Tymczasem pięć lat temu w ten właśnie sposób powstał nasz dom.

Czym jest dom prefabrykowany?


Prefabrykacja


Prefabrykacja to po prostu przygotowanie elementu wcześniej a nie budowa na placu budowy.

Są też różne stopnie prefabrykacji. Możemy na przykład mieć prefabrykowaną konstrukcję, możemy zdecydować się na prefabrykację całych ścian bądź konkretnych modułów. Wszystko rozbija się o technologię, koszty transportu, opłacalność prefabrykacji.

Czasem nie opłaca się wieźć z zakładu prefabrykacji bardzo dużych elementów, bo zwyczajnie koszty transportu przewyższą zarobek jaki uzyskujemy wybierając prefabrykację. 


Domy prefabrykowane


Istnieje również wiele technologii prefabrykacji. Przecież od dawna są znane prefabrykowane budynki zamieszkania zbiorowego, ot chociażby bloki z wielkiej płyty. Były to właśnie budynki stworzone z prefabrykowanych płyt żelbetowych. I właśnie to było chyba największym przełomem w budownictwie. Jeśli oczywiście mówimy o budynkach mieszkalnych.

Co ciekawe, dowiedziałam się kiedyś, że te bloki z wielkiej płyty miały bodajże datę ważności wystawioną przez wykonawców na 30 lat. Oczywiście mają już dużo więcej niż 30 lat i nadal stoją. I nie zapowiada się na to, by coś im zagrażało.

Dzisiejsze domy prefabrykowane, to już zupełnie inna bajka. Dziś mamy technologię prefabrykacji z drewna, z keramzytobetonu i styropianu, budynki na szkieletach stalowych. I pewnie jeszcze wiele wiele innych, o których nie mam pojęcia.

budowa domu prefabrykowanego drewnianego, transport elementów na budowę


Domy prefabrykowane szkieletowe drewniane


W takim domu właśnie mieszkam i tą technologię osobiście znam najlepiej. Nasz dom zbudowany został z prefabrykowanego szkieletu drewnianego, został zmontowany na placu budowy z gotowych elementów ścian. Następnie już na placu budowy dołożono obicie ścian, wypełnienie oraz ocieplenie.

Więcej o domu drewnianym przeczytasz TUTAJ.


Dlaczego warto wybrać technologię prefabrykacji do budowy domu jednorodzinnego?


Jest kilka zalet takiej technologii. Ciężko to wartościować, która jest ważniejsza. Myślę że w przypadku technologii w budownictwie mieszkaniowym, są dwie najważniejsze zalety takiego rozwiązania. Dokładność i czas.

budowa domu prefabrykowanego drewnianego, stawianie ścian szkieletowych


Jakość domów prefabrykowanych


Przez lata powtarzano mi, że wszystko przygotowane w fabryce, możemy osiągnąć z lepszą dokładnością niż to, co tworzone jest na placu budowy.

Przygotowując elementy bardziej dokładne, oszczędzając czas, oszczędzamy również pieniądze. Po pierwsze, nie musimy poprawiać błędów które ktoś wykonał na budowie, po drugie, mając bardziej dokładnie wykonany dom, mamy również wyeliminowane błędy, które skutkują w przyszłości większym zużyciem energii. Na przykład energii, służącej do ogrzewania naszego domu. Większość ciepła, które ucieka z naszego domu i jest związana właśnie z nieszczelnościami i często te nieszczelności wynikają z błędów podczas budowy. Część mostków cieplnych, również mostków liniowych, może być spowodowane błędami w wykonaniu izolacji. Jeśli zdecydujemy się na precyzyjniejszą technologię, wyeliminujemy część tych błędów, co będzie skutkować oszczędnością pieniędzy.

budowa domu prefabrykowanego drewnianego, stawianie ścian szkieletowych


Czas budowy domu prefabrykowanego


Podobnie sprawa ma się z czasem. Oszczędzając czas również Oszczędzam pieniądze. Dlaczego? Po pierwsze, kiedy budujemy szybko, możemy szybko wprowadzić się do naszego domu. Nie musimy już opłacać aktualnego lokum. (Choć wiem że niektórzy mieszkają w czasie budowy za darmo i nie jest to dla nich argument)

budowa domu prefabrykowanego drewnianego, stawianie ścian szkieletowych


Budowa na kredyt domu prefabrykowanego


Dodatkowym argumentem związanym z czasem i oszczędnością pieniędzy jest też budowa na kredyt. Budując szybko na kredyt, skracamy czas karencji, czyli opłat do banku związanym z zabezpieczeniem wypłaty transzy. Opłaty karencyjne nie są jednak spłatą kredytu, więc im szybciej zakończymy budowę, tym szybciej gotówka, którą przelewamy na konto bankowe, będzie spłacała nasze zadłużenie. 

Oczywiście, nie ma technologii idealnej i każdy musi znaleźć to, co będzie najlepiej mu odpowiadać. Aktualnie mamy tak wielki wybór technologii materiałów oraz wykonawców (i to też mocno akcentuje że warto zainwestować w dobrego wykonawcę, do którego będziemy mieli zaufanie, który ma dobre opinie i przygotuje nasz dom w taki sposób żeby był jak najlepszy, jak najbardziej ekonomiczny, no i oczywiście dopasowany do naszych wymagań.

budowa domu prefabrykowanego drewnianego, dom z zewnątrz gotowy

Udostępnij to:

Komentarze

0 komentarze :

Prześlij komentarz